Karaca Borar on Sevim Burak

Kuzguncuk, Nakkaştepe’nin bir yanıdır. O tepeden boğaza doğru bakıyorsanız solda, Delikoç sokak tarafında olursunuz.. Diğer tarafı biz hiç bilmeyiz, hep sokağımızda olduk, komşularımız, evimiz, keneli köpekler ile.. Köpekler Madam Ester’in peşisıra gelirlerdi gerçi.. Delikoç sokağının Sevim Burak’ı 15 numarada günlük ekmek, zerzevat ve en önemlisi gazeteleri getirmekte olan Madam Ester’in kendinden önce yokuşta seçilen  sepetinin görünmesini her gün beklerdi..

Madam Esterin sepetini Madam Nıvart bizden önce Şadiye Hanım daha sonra görürdü..Biz de iki komşumuz gibi yokuşta, ama bahçeli bir evde otururduk..Sokağımızın Arnavut kaldırımları, kendi kokusu ve sert geçen kışı içinde Sevim Burak ile kendi hülyalarımız olurdu..15 numaradaki evimiz ahşap, sola kıvrılan merdivenleri eski mermerdendi. Sevim Burak’ın sesi, daktilosunun sesi ile karışır ancak cumbanın kafesini geçerek öndeki çitlembik ağacına, bana  uzanırdı..

Şadiye hanımın gerçekten  ”Melek” olduğu, Madam Nıvart’ın Sevim Burak’ın ne kadar bir ”kadim” dostu olduğu gerçeği, Şadiye Hanım ve Madam Nıvart’ın bana her daim gülümseyen  yüzleri, ama bilemediğim/çözemediğim yarı gizli/esrarlı muamma sıkıntıları  Kuzguncukta ki evimizde/küçük ailemizin içinde  dolaşan yerleşik bir ruh, eski Rum mezarlığının uzun duvarında oynadığım oyunlarda aklımı çelen geçici bir hoş ürperti ancak  beni hala mutlu eden çocukluk huzurudur..

İstanbul, Boğaziçinde, Kuzguncuk, Delikoç sokak, 15 numaradaki evimiz ve  mahallemiz; ”Melek” Şadiye hanım ile  aziz Madam Ester ‘in ruhumu sarmalayan komşuluğu, mermer merdivenlerimizden  cumbanın ahşap kafesine doğru ”Anne” diyebilmenin eşsiz şansı ile Sevim Burak’ın bana Başımı, Gövdemi verip, Kanatlarımı taktığı yerdir..

A.Karaca Borar..
Cihangir, İstanbul. 2010/Şubat.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s